En İyi 9 JavaScript Framework

En İyi 9 JavaScript Framework

Yeni bir projeye başlarken hangi JavaScript frameworkünü kullanmalıyım sorusu zorlayıcı bir hale alabilir. Her yıl yeni bir framework popüler olabilir, daha önce popüler olan frameworkler ise hızlıca kaybolabiliyor. 

Projelerinizde doğru frameworkü kullanmak kritik önem taşımaktadır. Bu nedenle doğru seçimi yapmak önemlidir.

Bu yazımızda 2020 yılının en çok kullanılan 9 JavaScript frameworkünü detaylı şekilde inceledik. 

1. REACT.JS

REACT.JS

Reacj.js, Facebook tarafından oluşturulmuş bir teknolojidir. Olgun bir teknolojidir ve geniş bir kullanım alanına sahiptir. Geliştirici dostu bir frameworktür.

Artıları :

 • Facebook frameworkü desteklemekte ve geliştirmektedir.
 • Popüler bir framework olması, geniş bir kitle tarafından kullanılıyor olmasından ötürü yardım bulmak kolaydır. 
 • React JSX sayesinde daha SEO dostu sayfalar oluşturulmasına katkı sağlar. 
 • React Native sayesinde geliştirmiş olduğunuz web uygulamalarını kolay şekilde mobil içinde kullanabilirsiniz. 

Web Sitesi
https://reactnative.dev/

2. ANGULAR.JS

Angular.js

React ile beraber en çok kullanılan JavaScript frameworklerinden birisidir. Andular 2+ sürümü yıllarda süren geliştirmeler sonucunda ciddi bir birikim sonucu oluşturulmuştur. Google tarafından geliştirilmektedir. 

Angular hakkında daha detaylı bilgi almak için Angular JS Nedir? Tercih Etmeli Miyiz? Isimli yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Artıları :

 • Angular, TypeScipt kullanır. Bu onun en çok beğeni toplayan özelliklerinden birisidir. 
 • İçeriğin sunucuda oluşturulması hem daha hızlı web sayfaları oluşturulmasına hem de daha başarılı SEO kazanımlarına katkı sağlar. 
 • Angular yıllardır geliştirilmekte olan olgunlaşmış bir frameworktür.
 • Angular 2 sürümü bağımlılık enjeksiyonu, şablonlar ve formlar gibi bir çok faydalı özellik sağlar.
 • Google tarafından geliştiriliyor olmasından ötürü teknolojiye güven konusunda bir sorun yaşanmaz.

Web Sitesi
https://angular.io/

3.VUE.JS

VEU.JS

Vue yılar geçtikçe olgunlaşan ve bir çok kişi tarafından kullanılmaya başlayan genç bir JavaScript frameworküdür. Diğer frameworklere göre tarayıcıyı çok daha az yoran, hafif bir küphanedir. 

Vue.js hakkında daha detaylı bilgi almak için VUE.js Nedir? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Artıları : 

 • Vue inanılmaz derecede küçük bir dosya boyutuna sahiptir, bu da yavaşlama yaratmadan projelere dahil edilmesini kolaylaştırır.
 • Vue büyük kütüphaneler ile karşılaştırıldığında çok daha kolay öğrenilebilen bir teknolojidir, buda yeni başlayanlar için kolaylık sağlamaktadır. 
 • Diğer uygulamalara ve dillere entegre etmek kolaydır. Örneğin, Vue.js Laravel ile bir arada kolaylıkla kullanılabilir. 
 • Vue, HTML tabanlı şablon oluşturma sözdizimi kullanarak geliştiricilerin bileşenleri hızlı ve kolay bir şekilde yazmasına olanak tanır.
 • Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir.

Web Sitesi
https://vuejs.org/

4. METEOR.JS

Meteor.js

Meteor.js full stack bir frameworktür . Bu da veritabanından UI'ye kadar her şeyi aynı dil ve aynı teknoloji ile kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. Bu özellik Meteor’un birincil avantajlarından biridir.

Artıları : 

 • Meteor.js full stack bir frameworktür. Bir kere öğrenildiğinde uygulamanın her aşamasında kullanılabilir.
 • Meteor, her türlü kullanım için hazır bulunan çeşitli kullanışlı "akıllı paketler" ile birlikte gelir ve kendi paketlerini oluşturmak isteyenler için özel paketlerin dahil edilmesine izin verir.
 • Meteor topluluğu çok aktif ve katılım fazladır, forumlarda topluluk desteği sağlar, kamusal kullanım için paketler oluşturur ve korur.

Web Sitesi
https://www.meteor.com/

5. EMBER.JS

Ember.js

Ember.js, işleri hızlı bir şekilde halletmeye odaklanmıştır. Ember, geliştiricileri platform için en iyi uygulamalara yönlendiren bir framewoktür. Ember.js, uygulamanızı hızla üretime almak, sorun giderme ile başa çıkmak için harika bir araçtır.

Artıları :

 • Ember’in sunduğu pratikleri kullanarak kolay şekilde uygulamalar geliştirmek mümkündür. 
 • Komut satırı Ember CLI sayesinde geliştiri bir çok yararlı aracı projesine ekleyip kullanabilir. 
 • Ember Inspector, tarayıcınızın geliştirici araçlarındaki Ember nesnelerinin kolayca incelenmesine olanak tanır. Bu, hem geliştirme sırasında hem de hata ayıklama sırasında kullanılabilir.

Web Sitesi
https://emberjs.com/

6. BACKBONE.JS

Backbone.js

Backbone uzun zamandır varlığını sürdürüyor, hem eski uygulamalarda hem de daha az kuralcı bir framework veya kütüphaneye ihtiyaç duyan yeni projelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Artıları :

Platformun olgunluğu, birçok sorunun zaten keşfedildiği ve çözüldüğü ve topluluk kaynaklarının ve desteğinin sağlam olduğu anlamına gelir.
Backbone uygulama yapısına yaklaşımı minimalisttir. Bu listedeki çoğu frameworkten daha küçük bir dosya boyutunda, inanılmaz derecede hafiftir. Ayrıca, bir frameworkün çıplak kemiklerini sağlayarak, geliştiricinin ihtiyaç duyduklarını inşa etmesini sağlar.

Web Sitesi
https://backbonejs.org/

7. AURELIA.JS

AURELIA.JS

Aurelia, geliştiricilerin kendileri için çalışan parçaları seçmesine veya frameworkü bütünüyle kullanmasına izin veren daha küçük modüllerden oluşan bir yapıdır.

Artıları :

 • Aurelia, geliştiricilere yük olmadan birçok yararlı seçenek sunan, modüler altyapısı ile modern bir uygulama geliştirme altyapısı sunar.
 • Aurelia nispeten düşük bir öğrenme eğrisine sahiptir, bu da geliştiricilere üretken kod yazma zamanlarını hızlandırma şansı verir.
 • Gereksiz yapılandırmayı önlemek için kurallara sahip basit bir MV * mimarisi kullanılır. Bu, bazı geliştiriciler için kısıtlayıcı olabilirken, bazıları için düzen getirecektir.
 • ES5, ES 2015, ES 2016 ve TypeScript desteği Aurelia'ya çeşitli JavaScript geliştirme durumlarında kullanılabilme olanağı sağlar.

Web Sitesi 
https://aurelia.io/

8. POLYMER

Polymer

Polymer, standartlara uygunluğa odaklanan, daha hafif bir Google destekli çerçevedir. 

Artıları :

 • Büyük şirketlerin projeleri olan diğer frameworklerde olduğu gibi, Google'ın polimeri koruması iyi bir şeydir. Çok fazla destek ve sürekli gelişim anlamına gelir.
 • Standartlara uygun geliştirme yapmak, uygulamanızın ömrünün yanı sıra diğer uygulamalar veya platformlar arasında uyumluluk sağlamaya yardımcı olur.
 • Polimer, mobil deneyimi masaüstü kullanıcısının deneyimine bağlamaya odaklandıkları için geliştiriciler için giderek daha önemli bir odak noktası olan Progressive Web Apps ile iyi çalışır. Progressive Web Apps hakkında daha detaylı bilgi almak için Progressive Web Apps Nedir? Isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.
 • Polimer hafif bir kütüphanedir, bu da yükleme sürelerini daha büyük frameworklere göre daha iyi hale getirir.

Web Sitesi
https://www.polymer-project.org/

9. MITHRIL.JS

Mithril

Mithril en yalın frameworklerden birisidir. Küçük bir dosya boyutuna sahiptir. Mithril projelerinize kolaylıkla başlamanıza ve sonra yolunuzdan çekilmeye niyetlidir.
Mithril, Vimeo ve Nike gibi şirketler ve Lichess gibi açık kaynaklı platformlar tarafından kullanılmaktadır.

Performansını diğer frameworkler ile karşılaştırmak isterseniz aşağıdaki linki incelemenizi öneriyoruz.
https://mithril.js.org/framework-comparison.html

Artıları : 

 • 8kb (sıkıştırılmış) dosya boyutuna sahip olan Mithril’in kapladığı alan nedeni ile en hızı yüklenen frameworklerden birisidir.
 • Mithril, başlamak için harika bir rehber ve doküman setine sahiptir ve bir geliştiricinin hızlı başlatmasını sağlayacak her şeye sahiptir.
 • Kullanıcılarının büyük bir bölümünün gerçekten isteyeceği özellikler olan ES6 veya JSX'i kullanmak için kimlik doğrulama, dosya yüklemeleri, nasıl yapılacağını gösterir.

Web Sitesi
https://mithril.js.org/

Sonuç Olarak

Günün sonunda soru şu: Projem için hangi JavaScript çerçevesini kullanmalıyım? Cevap, elbette, her zamanki gibi karmaşık.

İhtiyacınıza ve deneyiminize göre bir framework seçmek sizin için en doğru olacak yöntemdir. Performansın çok önemli olduğu günümüzde hafif bir framework seçmek mantıklı görülebilir, ama kolay öğrenilmesi ve sorunlar ile karşılaşıldığında kolay şekilde destel bulabilmektde projelerinizde başarıya ulaşabilmek için önemlidir. 

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.