VUE.js Nedir?

startup life

Gelişen teknolojiyle birlikte dünyada popülerliği ve kullanım oranı hızla artan web teknolojisi olan Vue.js hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda sizlerle paylaştık.

VUE.js interaktif web arayüzleri oluşturmak ve aynı zamanda tek sayfa web uygulamaları geliştirilmiş için kullanılan açık kaynak kodlu bir JavaScript kütüphanesidir.

JavaScript kütüphaleri kolay şekilde modern uygulamalar yapmamız için yardımcı olurlar. Modern JavaScript uygulamaları genellikle web tabanlı çalışırlar ancak günümüzde hem masaüstü hemde mobil uygulamalarda da kütüphaneler yaygın şekilde kullanılmaktadır.

En popüler JS kütüphanelerinden birisi jQuery ve Mootools’dur. Sağladıkları kullanışlı API’ları ile tarayıcılarla uyum içerisinde çalışıp çok başarılı sonuçlar elde edilmesine katkı sağlamışlardır. Bu kütüphanelerin kullanımından sonra ikinci dalgada React, Angular ve Vue kütüphaneleri popülerlik kazanmıştır. Daha güncel olan bu teknolojiler yazılım geliştiriciler tarafından ciddi şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

VEU ne kadar popüler?

 • 2016 yılında 7,600 yıldız
 • 2017 yılında 36,700 yıldız
 • 2018 yılında +100,000 yıldız 

şimdilerde ise günde 350.000 kez indirildiği bilinmektedir. Buda teknolojinin ne kadar yaygın şekilde kullanıldığını göstermektedir.

Geliştiriciler VUE’yi neden seviyor?

Akla ilk gelen VUE’nin geliştiricinin ihtiyaçlarına göre adapte olabilmesidir. Diğer frameworkler tüm fonksiyonlar ile indirlip kullanılmak zorunda iken VUE sadece basit bir Script etiketi ile başlar. Ve ihtiyacınıza göre genişler.

VUE’yi mevcut bir projeye kolaylıkla entegre edebildiği gibi komple front-end projesi olarak da kullanabilirsiniz. VUE core kütüphanesi oldukça küçük boyutlarda sahiptir. Bu kütüphane sadece view kısmına odaklanır. 

Eğer http request, state management, routing vs. işlemler yapmak istiyorsanız vue.js pluginlerini kullanmanız gerekmektedir buna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://github.com/vuejs/awesome-vue#libraries--plugins 

VUE’nin Özellikleri Nelerdir?

 • Kolay ve hızlı öğrenme
 • Çok yönlü ve sürdürülebilir olması
 • Mevcut kütüphaneye entegre edilebilme
 • Açık kaynaklı ve ücretsiz  olması
 • Reactive yapısı
 • İhtiyaç duyulan özellikler pluginler ile eklenebilmesi
 • Virtual DOM sayesinde yüksek performans
 • Kendi Componentlerinizi oluşturabilme
 • Chrome developer eklentisi
 • Test edilebilir olması

Virtual DOM Yapısı Nedir?

Victual DOM, react tarafından kullanılmış bir özelliktir, bu sayede değişiklikler yapıldıkça doğrudan DOM’un değil, memorydeki DOM’un yapısında gerçekleşir. Sonrasında DOM ile memorydeki DOM arasındaki farka bakılarak sadece değişen kısımlar güncellenir. Değişmeyen  alanlar tekrardan güncellenmez bu sayede performans artar.

Chrome Developer Eklentisi neler sağlıyor?

Front-end tarafında çalışırken hataları ayıklayabilmek model içerisindeki verileri görebilmek için console.log, alert vs. kullanmamız gerekir bu sayede verileri loglamaya çalışmış oluruz bu durum ise bize  fazla zaman kaybettirdiğinden bunun yerine Vue.js chome eklentisi sayesinde hali hazırda olan modellerinize içindeki veriyi anlık olarak izleme ,değiştirme fırsatı sunar. Bunun öncesinde Vue.js eklentisini kurmayı unutmayınız.

Kısaca Vue.js çekirdeğinin en temel özelliklerini açıklayarak  Framework ailesinin kullanışlı ,hızlı ve herkes tarafından tercih edilen bir teknolojisi olduğu bilinmektedir.

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.