Angular JS Nedir? Tercih Etmeli Miyiz?

developer activity

Angular JS, dinamik web uygulamaları için kullanılan yapısal bir frameworktür. HTML şablon dili olarak kullanmayı sağlamakla birlikte en büyük avantajlarından biri ise google destekli olmasıdır. Bu sebepten dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Diğer JS kütüphanelerine göre daha kısa yazılan kodlar sayesinse çok daha fazla iş yapılabilmeyi sağlamaktadır.

Angular ile yığın kod yazmak zorunda kalmadan kodun çoğunu ortadan kaldırarak neredeyse çoğu tarayıcıda bulunan ve herhangi bir sunucu teknolojisi ile ideal bir ortaklık yaparak çalışmayı sağlar. Kodlama hayatınıza büyük bir rahatlık getiren bu kütüphaneyi daha yakından inceleyelim.

Tamamen HTML ve Javascript’e dayalıdır. Bu sebepten dolayı başka bir sözdizilimi bilmeye ve öğrenmeye gerek bulunmaz. Aktif olarak kullanılan Data Building (veri bağlama), Routing (yönlendirme), Templates (şablonlar) gibi birçok farklı yapısı vardır.

Angular JS son sürümü 1.7.8 yayındadır. https://angularjs.org/ adresinden indirip kullanabilirsiniz.

Angular JS Neden Tercih Etmeliyim?

Tek Sayfa Desteği ( Single Page Application)

Single Page Application (SPA), her yeni sayfanın içeriğinin yeni  bir HTML sayfaları yüklemek yerine Javascript’in mevcut sayfadaki sadece değişen sayfaya ait DOM öğelerini değiştirerek dinamik olarak oluşturduğu tasarım yaklaşımı.

Çift Yönlü Veri Bağlama ( Two-way Data Binding)

ngModel directive’lerini kuşşanarak otomatik olarak View ve Controller katmanları arasında very bağlantısı sağlaması ile aynı değişken üzerindeki herhangi bir değişiklik Angular two-way data binding sayesinde bütün sayfa üzerindeki ilgili alanların değişmesini tetikler.

Moduller Yapısı

Modüller yapısı sayesindeuygulamanızı parçalara bölebilir ve tekrar kullanımını sağlayabilir. Bu moduleleri component’ler, directive’ler, pipe’lar ve servisler ile birlikte gruplar haline getirebilmektedir.

Angular JS Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  • Açık kaynak kodlu bir Javascript framework olması.
  • MCV tasarım kalıbı temel alındığından, kolay anlışılabilir olması.
  • HTML’ye very bağlama yeteneği sağlar ve böylece kullanıcıya duyarlı bir deneyim kazandırır.
  • Angular JS’de güncellenmiş bir sayfa HTML koduna eklemek yerine DOM elementlerine doğrudan eriştiğinden çok daha hızlıdır.
  • Nitelikler (direktifler) aracılığı ile dinamik içerikler oluşturur.
  • Geliştirici daha az kod yazarak daha fazla işlevsellik elde etmesinini sağlar.

Angular JS Geliştirmek İçin İhtiyaç Duyulan Şey Nedir?

Angular uygulaması geliştirmek için gerekli olan angular.js.script dosyasının olması yeterli bu dosyayı aşağıdaki yöntemler ile ulaşabilirsiinz.

  • Script dosyasını indirip kullanmak.
  • CDN üzerinden kullanmak.  

https://code.angularjs.org/  adresinden yüklemek istediğiniz sürümün bağlantısını script olarak ekleyerek kullanabilirsiniz.)

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.