Bootstrap Nedir?

Bootstrap Nedir?

Bootstrap, HTML, CSS ve JavaScript ile yazılmış kullanışlı, yeniden kullanılabilir kod parçalarından oluşan dev bir koleksiyondur. Ayrıca, geliştiricilerin ve tasarımcıların hızla tam olarak duyarlı web siteleri oluşturmasını sağlayan bir frameworktür.

Bootstrap web uygulaması geliştirme araç takımı, eski Twitter çalışanları Mark Otto ve Jacob Thornton tarafından oluşturulmuştur.

BootStrap

Bootstrap ile geliştiriciler web uygulamaları geliştirirken, tasarım konusunda endişelenmeden geliştirme çalışmalarına odaklanabilir ve iyi görünümlü bir web sitesini hızlı bir şekilde çalışır hale getirebilir. Tersine, web tasarımcılarına ilginç Bootstrap temaları oluşturmak için sağlam bir temel sağlar.

Responsive Web Tasarımı Nedir?

Responsive web tasarımı, bir web sitesinin tüm cihazlarda iyi görünmesini sağlayan web sitesi tasarımına yaklaşmanın nispeten yeni bir yoludur. Duyarlı web sitelerinde, hangi cihazda olursanız olun aynı bilgi ve sayfa öğeleri görünür, ancak boyutlandırma ve düzenleme yöntemleri ekran boyutunuza göre değişir.

Web sitesi, cihazınızdan bağımsız olarak sezgisel bir deneyim sunmak için akıllı telefonların ve tabletlerin daha küçük ekran boyutuna uyum sağlar (veya yanıt verir). Uyarlanabilir bir tasarım ve esnek düzen, ziyaretçileriniz için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar ve arama motoru optimizasyon değerinizi artırmanıza yardımcı olur.

Neden Bootstrap Tercih Ediliyor?

Bunu 8 başlık altında değerlendirebiliriz.

1 - Bootstrap Responsive Yapı Sağlar

Bootstrap kendine ait kullanışlı bir grid sistemi ile gelmektedir. Böylece kendi grid sisteminizi tasarlamak için bir sürü zaman harcamanıza gerek kalmaz. Siz sadece içeriklerinize odaklanabilir, daha verimli olabilirsiniz.

2 - Bootstrap Responsive Resimler Sağlar

Bootstrap, görüntüleri geçerli ekran boyutuna göre otomatik olarak yeniden boyutlandırmak için kendi koduyla birlikte gelir. Görüntülerinize .img duyarlı sınıfı eklemeniz yeterlidir; önceden tanımlanmış CSS kuralları gerisini halleder.

İmg-circle ve img-round gibi sınıfların eklenmesiyle resimlerinizin şeklini bile değiştirebilirsiniz.

3 - Bootstrap Faydalı Komponentler İçerir

Bootstrap, web sayfanıza kolayca yapıştırabileceğiniz bir dizi özellik ile birlikte gelir. 

  • Navigation bars
  • Dropdowns
  • Progress bars
  • Thumbnails

.. ve daha fazlası.

Web sayfanıza sadece göz alıcı tasarım öğeleri eklemek bir esinti olmakla kalmaz, aynı zamanda bunları görüntülemek için kullanılan ekran boyutu veya cihaz ne olursa olsun her birinin harika görüneceğini bilerek emin olabilirsiniz.

4. Bootstrap JavaScript Desteği Sağlar

Halen ikna olmadı iseniz JQquery’i deneyebilirsiniz.

Bootstrap ayrıca geliştiricilerin bir düzineden fazla özel JQuery eklentisinden faydalanmalarını sağlar. JQuery, modal pop-up'lar, geçişler, görüntü karuselleri ve - kişisel favorilerimden biri için - bir sayfada gezinirken gezinme çubuğunuzu otomatik olarak güncelleyen bir eklenti için etkileşimle oynamak için daha da fazla alan sunar.

JQuery hakkında daha detaylı bilgi almak için Jquery Nedir, Neye Yarar? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

5. Bootstrap Güçlü Bir Dökümantasyon Desteği Sunar

Bootstrap'ın dökümantasyon desteği çok başarılıdır. Her kod parçası, web sitelerinde açık bir şekilde tanımlanmış ve açıklanmıştır.

Açıklamalar ayrıca temel uygulama için kod örneklerini de içerir ve en yeni başlayanlar için bile süreci basitleştirir. Tek yapmanız gereken bir bileşen seçmek, kodu kopyalayıp sayfanıza yapıştırmak ve oradan değiştirmek.

6. Bootstrap İhtiyaca Göre Özelleştirilebilir

Frameworkler karşılaştırılırken en önemli parametrelerden birisi performanstır.  Eğer framework uygulama üzerinde ağırlık yaratıyor ise uygulamanın yavaş açılmasına neden olabilir. Bootstrap’ın CSS dosyasının boyutu 119 KB’dır. Bu bir CSS dosyası için büyük bir boyuttur.

Bootstrap bu sorunla başa çıkabilmeniz için frameworkü özelleştirebilmenize imkan sağlar. Kullanmak istemediğiniz özellikleri uygulamalarınızdan kaldırarak daha hafif, performanslı uygulamalar geliştirebilirsiniz. 

7. Geniş Topluluğa Sahiptir

Birçok açık kaynaklı projede olduğu gibi, Bootstrap'ın arkasında büyük bir tasarımcı ve geliştirici topluluğu vardır. GitHub üzerinde barındırılmak, geliştiricilerin Bootstrap’in kod tabanını değiştirmesini ve bunlara katkıda bulunmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda insanların işbirliği yapmalarını, tavsiyelerde bulunmalarını ve akranları ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurmalarını kolaylaştırır.

Bootstrap'ın aktif bir Twitter sayfası, bir Bootstrap blogu ve hatta özel bir Slack odası vardır. Ve bu, tüm soruların bootstrap-4 etiketi altında bulunabileceği Stack Overflow'daki teknik sorunlara yardımcı olmak isteyen geliştiriciler bulunur. 

8. Tema Desteği Sunar

Bootstrap'ın popülaritesi arttıkça, insanlar web geliştirme sürecini daha da hızlandırmak için Bootstrap tabanlı şablonlar oluşturmaya başladılar. Bootstrap dayalı özel şablonları paylaşmak ve satın almak için adanmış birçok web sitesi bulunmaktadır.

Aşağıda bir kaç örnek site bulabilirsiniz,

Sonuç Olarak

Web yazılımları geliştirirken, geliştirme sürecini hızlandıracak, daha başarılı ürünler oluşturmaya yardımcı olacak teknolojileri kullanmak önemlidir. Framewörkler bu anlamda bir çok faydayı sunmaktadır. Bootstrap başarılı frameworklerden birisidir, faydalanmak gerekmektedir.

Bootstrap hakkında daha detaylı bilgi almak için,
https://getbootstrap.com/

 

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.