JQuery Nedir, Neye Yarar?

code typing

Dünyada en çok kullanılan JavaScript kütüphanesi olan JQuery'in amacı JavaScript dilini internet üzerinden kolayca kullanılabilmeyi sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir teknoloji sunmaktır. JQuery'nin sağladığı en büyük avantajlardan biri tutarlı bir şekilde bütün tarayıcılarda çalışmasıdır, bu sebeple tüm ortamlarda rahatlıkla kullanılabilme imkanı sunmaktadır.


JQuery Ne İşe yarar


Bir JavaScript kütüphanesi olduğundan, kütüphaneyi kullanarak geliştiriciler JavaScript ile oluşturdukları birçok işlevi web yazılımlarına sağlayabilirler.

Kütüphaneyi ne olarak değerlendirebileceğiniz tamamen size kalmış. İster web sitenizdeki slider animasyon efektleri için olsun, ister web uygulamalarınızın kendisi için yada görselleştirme alanları için kullanabilirsiniz. 


JQuery Neden Kullanmalıyım


Birçok JavaScript kütüphanesi olmasına rağmen JQuery'nin bunların arasında en çok tercih edilen kütüphane olmasının arkasındaki nedenleri aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz.

 • Küçük Boyutludur. JQuery kütüphanesinin küçük boyutlu olması uygulamaları yavaşlatmayacağından dolayı tercih edilir.
   
 • Açık kaynak kodlu olmasından dolayı binlerce geliştirici JQuery ile eklenti geliştirebilmektedir, buda birçok kullanışlı eklentiye kolaylıkla erişebilirsiniz.
   
 • Cross-Browser Desteği. JQuery farklı tarayıcılarda başarılı şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle çokça tercih edilir.
   
 • Kolay Öğrenilebilmesi. "Az kodla fazlasını başar" mantığıyla ilerleyen JQuery yapısını kolay bir şekilde öğrenip uygulayabilirsiniz.


Peki ya sağladığı kolaylıklar, nasıl kullanılır;
 

 • HTML/DOM manipülasyonu
 • CSS manipülasyonu
 • Animasyonlar ve efektler
 • AJAX işlemleri
 • Olay(event) oluşturmak ve yönetmek
 • Farklı tarayıcı desteği
 • 3.parti eklentiler

gibi birçok özelliği birlikte sunan JQuery kütüphanesi işlerinizi kolaylaştırmaktadır. Projelerinizde 2 tipte bu kütüphaneyi kullanabilirsiniz.

1- jQuery Production versiyon : Küçültülmüş ve sıkıştırılmış versiyon olarak kullanılır. Çoğu web projelerinde tercih edilen versiyondur.

2- jQuery Development versiyon : Test ve geliştirme amaçlı kullanılan versiyondur. Sıkıştırılmamış ve küçültme yapılmamıştır.


Sonuç olarak;
 

JQuery ayrı bir JavaScript kütüphanesi olmasına rağmen bu kütüphaneyi kullanabilmek için temel seviyede JavaScript bilmek ve kütüphanenizin kod düzenine aşina olmak gerekir. İnternette çok rahatlıkla  bolca kaynak bulabilirsiniz. Tavsiyemiz;

- CSS dersleri, HTML dersleri, JavaScript dersleri için temel bilgi kaynağı olarak W3 Schools'u kullanabilirsiniz.

- Jquery dersleri için ise bilgi kaynağı Jquery' inin kendi döküman sitesini kullanmakta fayda vardır.

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.