Web teknolojileri ve web trendleri devamlı değişiyor. Teknolojiler tanıtıldıktan kısa bir süre sonra hızlıca geliştirilip daha iyi bir hal alıyor ve farklı teknolojilerin kapıları açılıyor. Bu durumun terside söz konusu tabiki. Bazı teknolojilerde hızlı şekilde hayatımızdan çıkıyor ve izlerini bile bulamaz hale geliyoruz. Aşağıdaki trend konularının çoğu 2019 yılında tanıdığımız başlıklar ama 2020 yılı içerisindevde adından çok sıkça söz ettirecekler. 

Modüler Tasarım (Modular Design)

Modüler tasarım;  geliştiricilerin, geliştirdikleri modülleri ve bileşenleri yeniden kullanabilmesine olanak sağlayan bir yapıdır. Modüler tasarım sayesinde geliştiriciler içerikleri dinamik olarak özel bloklar şeklinde görsel hale getirebiliyorlar. Buda geliştirmeyi daha esnek, hızlı ve ucuz hale getiriyor.

Modüler tasarım bir lego setini birleştirmeye benzer. Bütün parçalar harika şekilde birbiri ile uyumludur. 

Mobile-First Website Tasarımı (Mobile-First Website Design)

Mobil trafiğin ciddi bir artış göstermesi ile tasarım oluşturuken mobil öncelikli bir hale gelmiştir. 2019 yılı içerisinde websitelerine gelen trafiğin %50’si mobil cihazlardan gelmiştir. Buda iki kişiden birisinin cep telefonu üzerinden internet kullandığını anlamına geliyor.
 

2025 yılında web üzerindeki trafiğin %73’ünün mobil cihazlardan gelmesi bekleniyor.
 

Google öncelikle mobil cihazlara özel bir arama motoru algoritması güncellemesi yaptı. Google, artık arama motoru sıralamalarında web sitesinin mobile ne kadar uyumlu olduğuna bakarak bir sıralama yapıyor. 

Web sitenize trafik kazanabilmeniz için artık Mobile-First kaçınılmazdır. Web siteleriniz tüm mobil ve masaüstü cihazlarda duyarlı olmalıdır. Kullanacağınız görseller, metinler ve videolar mobil cihazlar düşünülerek sitenize eklenmelidir. 

Chatbotlar ve Müşteri Desteği

Chatbotların özellikle müşteri ile iletişimin olduğu web uygulamalarında kullanım alanları artıyor. Bir e-ticaret sitesi üzerinden, bir müşteri web chat, sesli arama yada mesaj ile web uygulaması üzerinde bulunan bir chatbot’a sorular sorabiliyor. 

Amazon Eco bu teknolojilere güzel bir örnektir. Bu cihaz üzerinden bir kullanıcı Amazon üzerinden istediği şeyleri basit bir sesli komut ile satın alabilir. 
 

2020 yılı içerisinde satış sitelerindeki iletişimlerin %80’nin chatbotlar üzerinden olması bekleniyor.
 

Sonuç olarak web geliştiricileri chatbotları gözardı etmemelidir. Web sitesinde bulundurulacak bir chatbot, müşteriye hızlı şekilde bir yardım sağlarken, çevrimiçi satışları arttırır ve müşterilerin sorularına yanıtlar verir. 

Webin geleceği ile ilgili daha ilginç bilgileri Yapay Zeka ve Web’in Geleceği isimli yazımızdan inceleyebilirsiniz. 

Accelerated Mobile Pages (AMP) 

AMP, web sayfaları oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir kütüphanedir. AMP'nin temel amacı, anlık sayfa yüklemeleri yaparak mobil kullanıcı deneyimini geliştirmektir. AMP’ler daha hafif, daha güvenli ve duyarlı tepkiler verirler.

Bolca HTML / CSS ve JavaScript barındıran sayfalara göre AMP'ler daha hızlı yüklenir. Normal mobil sayfaların aksine Google, AMP'leri otomatik olarak önbelleğe alarak daha hızlı yüklenmelerini sağlar. 2016 yılında duyurulduktan sonra AMP’lerin yüklenme hızı 0.5 saniye altına düşmüştür.

AMP’ler sayfanızda insanların daha fazla zaman geçirmesine katkı sağlayarak web sitenizin trafiğini arttırır. E-ticaret yapan web sitelerinde AMP kullana sitelerin diğer sitelere göre %20 daha fazla satış yaptığı belirlenmiştir. 

Bu nedenlerden ötürü AMP’lerin faydalarından mutlaka yararlanmak gerekir. 

Sesli Arama (Voice Search)

Arama motoru aramalarının ses ile yapılmasıdır. Modern akıllı telefonlarda Siri ve Google Asistant gibi digital ses asistanları hali hazırda başarılı şekilde çalışmaktadır. Ayrıca Apple HomePod gibi AI tabanlı akıllı ev uygulamalarıda popülerlik kazanmaktadır. Bazı araştırmacılara görse sesli arama bir süre sonra text bazlı aramamın yerini alacaktır. 

Web geliştiriciler bu gelişmeler doğrultusunda uygulamalarını sesli aramaya uyumlu hale getirmek durumundadırlar. Bu amaçla kullanılabilecek bir çok method, API ve kütüphane mevcuttur.

API-First Tasarım (API-First Design)

IOT cihazlar, akıllı evler, sürücüsüz otomobiller, giyilebilir teknoloji ve akıllı telefonlar gibi modern teknolojilerin tümü API kullanımına dayanmaktadır. Artık bir uygulama geliştirileceği zaman diğer akıllı sistemler ile bağlantısı sorgulanmalıdır. 

Geleneksel geliştirme yöntemlerinde öncelikle geliştiriciler web uygulamasının ön yüzünü (frontend) geliştirip daha sonra bu uygulamanın API’sini yazmak için çalışırlar, 2020 yılında öncelikle API’ler oluşturulduktan sonra uygulama geliştirilmesi gibi bir yaklaşımın öne geçeceği düşünülüyor. 

Hareket Kullanıcı Arayüzü (Motion User Interface)

Motion UI web geliştirmede sayfalar arasındaki geçişleri ve animasyonları ifade eden bir kavramdır. Motion UI kullanmak web sitenizdeki dönüşüm oranlarını arttıran bir yöntemdir. Geliştiriciler canlı grafikler oluşturabilmek için bu teknolojiyi kullanabilirler. 

Şirketler, web geliştirmede Motion UI kullanarak kullanıcıların markaları ile etkileşimlerini değiştirebilirler. Lottie gibi uygulamalar ile ziyaretçileriniz üzerinde büyük bir etki yaratabilirsiniz.

Sonuç Olarak;

Umarız, bu makale modern web tasarımında meydana gelen değişiklikleri ve neleri dört gözle bekleyebileceğinizi anlamanıza yardımcı olmuştur. Kullanabileceğiniz araçları anlamak, 2020 yılında sitelerinizin kullanıcılara en iyi deneyimi ve en verimli performansı sunmaya devam etmesini sağlayabilir.

Yukarıdaki teknolojilerde kendimizi geliştirerek 2020 yılını en parlak yılımız haline getirebiliriz.

Daha fazla kaynak;

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.