SSL sertifika çeşitleri nelerdir?

confirmation

Sürekli değişen teknolojileri yakından takip edebilmek için ebültenimize kayıt olun.

SSL günümüzde adını birçok kez duyduğumuz internette dolaşırken sıkça karşılaştığımız bir terim haline gelmiştir. Kişi ve  kurumların ihtiyaçlarını karşılayabilecek birçok SSL sertifika çeşiti  bulunmaktadır.  

SSL (Secure Sockets Layer) yani Güvenli Giriş Katmanı  ürünleri, web sitelerinde gerçekleşen işlemcileri, sunucu ve işlemci arasında sahip olduğu özelliklere göre karmaşık bir yapıda şifreleyerek web sitelerinde güvenilir hale gelmesini sağlar.

SSL Sertifika özellikleri nelerdir, nasıl alınır?

SSL özelliğini kullanabilmek için almanız gereken bir sertifika vardır ve bu sertifika ücret karşılığında alınabilmektedir. Bazen hizmet aldığınız hosting firması, bu sertifikayı ücretsiz bir şekilde size gönderir bunun sebebi zaten hosting firmasına yaptığınız ödemede bunun ücreti sizden peşin olarak alınmış olmasıdır. Bir SSL sertifikası almadan önce ihtiyaçlar doğru belirlenmeli ve bu ihtiyaçlar doğrultusuna uygun özellikleri taşıyan bir SSL sertifikası satın alınmalıdır.

SSL sertifikalar, CA (Certificate Authority) adlı güvenilir üçüncü kuruluşlar tarafından üretilir. Hem internetten hizmet veren siteler için hem de dijital sertifikalar oluşturup bu imzalar  sayesinde tarayıcı üreticileri ile anlaşarak kök sertifikaları tarayıcıya ekler. Kullanıcı ziyeret ettiği site ile arasında üçüncü kişilerce dinlenmeyen güvenli bir bağlantı oluşturduğundan emin olmuş olur.

DV –(Domain Validation) Alan Adı Doğrulama  SSL Sertifikaları

Doğrulama düzeyi düşük, sunucu adını doğrulayan ve dakikalar içerisinde hizmet sağlayan sertifikadır.

DV sertifika tipinde CA sadece sitenin adres çubuğuna girdiğiniz Domain Name’e sahip olup olmadığını doğrular ilgili domain size ait ise gerekli prosedürleri izleyerek bu sertifikayı alabilirsiniz.

OV –(Organization Validation) İşletme Onaylı SSL Sertifikaları

DV sertifikasına gore çok daha güvenlidir. Onay süresi 1-2 gün sürer.

OV sertifika tipinde CA Domain Name’ e ek olarak kayıtlardan Kurum adı,  kurum telefonu, kurum adresi ve sertifikayı talep eden kişinin kurum yetkilisi bir çalışanı olup olmadığı kontrol edilip doğrulanır. Doğrulama genellikte telefon üzerinden yapılır.


Bilgi Kutusu
Sadece yeşil kilit ikonu olan bir sitede, kullanıcı açısından pek fark eden bir durum olmasa bile sertifika olarak DV ve OV tiplerinden hangisi olduğunu anlamanın bir yolu Chrome ‘da Developer Tools / Security tab’da sertifika içeriğine bakılabilir.

EV – (Extended Validation) Kurumsal Onaylı Genişletilmiş SSL Sertifikaları

DV ve OV  sertifikalarına gore daha uzun sürede onaylanır ve bu sertifikalara gore maliyeti çok  daha fazladır.

Güvenlik düzeyi en yüksek olan ve sertifika sahibi firmanın fiziksel, hukuki ve ticari varlığını çok kapsamlı bir şekilde inceleyip kontrol ederek doğrulama sürecini sağlayan sertifikadır.

EV sertifika tipinde CA, OV  tipindeki doğrulamaya ek olarak ilgili şirketin kurulu olduğu ülkedeki ticari sicil kayıtlarını, kuruluş belgesini faaliyet raporu vb birçok prosedürü tabii tutarak inceleme altına alıyor ve sonrasında CA şirketiniz için imzaladığı sertifikanızı şirket ticari kimliğini de ekleyerek sitenizi ziyaret eden kişilerin doğru siteye girdiği konusunda güven duymalarını saplıyor.

Domain Tipine (Kullanım Alanına) göre SSL Sertifikaları

1-    Standart SSL Sertifikaları

Subdomainler olmakla birlikte 1 adet domain için imzalanan sertifikalardır.

2-    Multi Domain SSL Sertifikaları

Birden fazla domain tek bir sertifika içinde tanımlayan sertifikalardır. 1 ana domain 2 ek domain seçenekleri ile kullanıcıya teslim edilir.

3-    Wildcard SSL Sertifikaları

Tüm Subdomain  *.domain.com  şeklinde oluşturulur. Subdomain limiti bulunmaz.

Daha fazla kaynak;