SSL sertifikası nedir?

preferences

Bu iki yapı arasındaki verinin tamamen özel ve güvenli tutulmasını sağlar. SSL sertifikası hackerların kredi kartı bilgileri, isim ve adres gibi özel bilgileri çalmasını engeller. 


 SSL Sertifikası bir firmaya özel şifreleri içerisinde tutan küçük bir veri dosyasıdır. Bir web sunucu üzerinde kurulduktan sonra web sunucu ile tarayıcı arasında güvenli bir bağlantı sağlar. SSL sertifikası kullanan URL’ler https ön eki ile başlarlar. 


SSL Sertifikasına ihtiyacımız var mı?

Evet kesinlikle var. Web güvenliği için müşterilerinizin, ziyaretçilerinizin web sitenize girmiş olduğu bilgilerini korumak için kesinlikle SSL sertifikasına ihtiyaç duyulmaktadır. SSL sertifikası ile web sitenize kayıt olan ziyaretçilerinizin kişisel verilerinin korunması ve ziyaretçi verilerinin güvenliğini sağlamak açısından önemlidir.

Güvenli bir web oluşturmak Google’nin vizyonlarından birisi. Dolayısı ile Google arama sonuçları sıralama faktörlerinden birisi olarak SSL sertifikasını uygulama başladı bile. 

Ayrıca Google 2017’de aldığı bir karar ile SSL sertifikası olmayan web sitelerini Chrome tarayıcısı üzerinde“Güvenli Değil” olarak işaretliyor. Buda web sitenizi ziyaret etmiş birisinin kendisini güvende hissetmemesine neden olabiliyor. 

Bu sebeple SSL kullamını isteğe bağlı değil, web siteleri ve bloglar için bir gereklilik olarak düşünmelisiniz.


SSL sertifikası ve SEO

SSL sertifikası SEO için de önem taşımaktadır. Google için sıralama faktörlerinden birisi haline gelmiştir.

SSL sertifikası kurulduğu alan adı doğrulanması ve bu sayede spam domain oluşturmamasını sağlamakla birlikte üzerinden geçen veriyi şifreleyen çift taraflı etkileşimi güvence altına almasını sağlar. 

Google, hassas veri haberleşmesinin bir güvenlik protokolü üzerinden geçirilmesine büyük önem vermektedir. Google geçtiğimiz günlerde duyurduğu web.dev üzerinden SSL'siz bir web sitesini test ederseniz Google güncelleme için uyarıyı hemen vermektedir.


SSL Sertifikası olduğunu nasıl anlarız?

İnternet tarayıcılarının adres çubuğunun sol üst köşesinden anlaşılabilir.

Tüm adres çubuklarının başında http:// ya da https://  yazar bu demek oluyor ki http’den sonra ‘s’ olmayan bütün siteler SSL sertifikası ile korunmadığından güvenli değildir anlamına gelmiş oluyor. 


Ücretsiz SSL sağlayıcılar

SSL’i domain kayıt firmalarından yada hosting servisi sağlayan firmalardan satın alabilirsiniz. Birçok çeşit SSL sertifikası tipi vardır, size en uygun olanı alıp kurulumunu yapabilirsiniz.

SSL sertifikası pazarı değişmeye başladı, bazı servis sağlayıcılar ücretsiz SSL sağlamaya başladılar bile. Bunlara örnek vermek gerekir ise; Let’s Encrypt ve CloudFlare. 

Örneğin Let’s Encrypt, aşağıdaki servis sağlayıcılar ile başarılı şekilde çalışmaktadır. 

WordPress kullanıyor iseniz Really Simple SSL eklentisi ilede basit bir şekilde kurulum işlemlerini yapabilirsiniz.


Sonuç olarak;

İnternet tabanlı suçlar her geçen gün büyüyor. Önlemleri en başından almak sonrasından çıkacak sorunlarla uğraşmaktan çok daha iyidir. Web tasarımı ile uğraşan, yada web sitesi olan herkesin bir an önce SSL sertifikasına uyum sağlaması gerekmektedir.

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.