10 Harika TED Konuşması - Zaman Yönetimi

10 Harika TED Konuşması - Zaman Yönetimi

TED Talks

Ekip olarak milyonlarca insanın takip ettiği gibi bizde TED konuşmalarını yakından takip etmeyi seviyoruz. Konuşmalar yenilikçi, bilgilendiri ve kendimizi devamlı geliştirmek için ilham vericiler. 

Diğer büyük ilham kaynaklarımızda kitaplardır, Girişimcilerin Okuması Gereken 10 Altın Kitap isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

TED konuşmaları sayesinde yeni şeyler öğrenebilir, yeni deneyimleri duyabilir ve dünya ile ilişkilerinizi bu şekilde geliştirebilirsiniz.

Aşağıda sizlerle zamanınızı daha verimli kullanmak için ilham vereceğini düşündüğümüz 10 TED konuşmasını paylaştık.

1. Laura Vanderkam: “Boş zamanınızın kontrolünü nasıl ele alabilirsiniz”

Bir haftada tam 168 saat var. Böyle bakıldığında bir haftanın aslında ne kadar uzun olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. 2016 TEDWomen konuşmasında zaman yönetim uzmanı Laura Vanderkam çok başarılı bir sunum yapıyor. 

Zamanı nasıl daha iyi şekilde planlamak gerektiği, genel olarak zaman konusunda yapılan hatalar konusunda çok değerli bilgiler bulunuyor. 

TED konuşma linki

2. David Pogue: “10 en iyi zaman kazanma tekniği”

Sanırım hepimiz teknolojinin genellikle bir nimet ve bir lanet olduğunu kabul edebiliriz. Örneğin, ekiplerin işbirliği yapmalarına ve birbirleriyle iletişim kurmalarına olanak tanır ve günlük rutin oluşturmanıza, sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenize ve odaklanmanıza yardımcı olabilecek çok çeşitli üretkenlik planlama uygulamaları vardır. Aynı zamanda, teknoloji dikkat dağıtıcı olabilir.

Bu kısa TED konuşmasında teknik köşe yazarı David Pogue zaman kazanmak için çeşitli teknik ve ipuçları paylaşıyor.

TED konuşma linki

3. Tim Urban: "Usta erteleyicinin zihninin içinde"

Bir işi ertelemek zaman yönetiminin en büyük düşmanıdır. Peki insan neden bunu kendisine yapar. Wait But Why sitesinin kurucusu Tim Urban bu konuda değerli görüşler paylaşıyor.

Tim, neyi ertelediğimiz hakkında daha fazla düşünmenizi öneriyor. Sizi hedeflerinize veya hayallerinize yaklaştıran bir şeyse, yarın değil bugün harekete geçmelisiniz.

TED konuşma linki

4. David Grady: “Dünyayı (veya en azından kendinizi) kötü toplantılardan nasıl kurtarırsınız”

Toplantılar gerekli bir kötülük. Bir yandan işbirliği, katılım ve yaratıcılığı geliştirirler, bir yandanda verimsiz ve geniş zaman kaybına neden olabilirler.

Toplantının bir amacı yoksa daveti kibarca reddedin. Veya telefon görüşmesi gibi daha az zaman alan bir alternatif arayın.

TED konuşma linki

5. Chris Bailey: “Üretkenliğe daha insani bir yaklaşım”

Sıkışık bir takviminiz mi var? Peki bu etkinliklerden hangileri sizi hedefinize götürmek için yardımcı olacak? 

Dürüst olmak gerekirse, hepimiz bir bataklıktayız ve o kadar da önemli olmayan şeylere bir sürü zaman harcıyoruz.

TED konuşma linki

6. Andy Puddicombe: “Tek gereken 10 dakikadır”

En son ne zaman gerçekten hiçbir şey yapmadın? Şimdi, mantıksız görünebilir, ancak farkındalık uzmanı Andy Puddicombe'a göre, hiçbir şey yapmamak için günde on dakika bir öncelik haline gelmelidir. 

TED konuşma linki

7. Paolo Cardini: “Çoklu görevi unutun; mono görev yapmayı deneyin”

Bu şekilde inanmamıza rağmen, çoklu görev çalışmamaktadır. Beynimiz aynı anda birden fazla şeye odaklanamaz. İstisna olduğunuzu düşünseniz bile, araştırmanın insanların bu beceriye sahip olanların yüzde 2,5'den az olduğunu gösteriyor. 

TED konuşma linki

8. Jason Fried: “Neden iş yerinde iş yapılmıyor.” 

37signals'ın kurucu ortağı ve başkanı Jason Fried, işleri halletmek istediklerinde insanların nereye gittiğini görmek için bir anket yaptı. Bulguları şaşırtıcıydı - ofiste değil.

Eğer ofiste çalıştı iseniz bilirsiniz ofislerler dikkatleri dağıtacak bir çok detayla doludur, Bunlar toplantılar, yöneticiler v.b. 

TED konuşma linki

9. Rory Vaden: “Zamanınızı nasıl çoklayabilirsiniz”

Nashville merkezli liderlik danışmanı Rory Vaden soruyor.

Her zamankinden daha fazla ipucumuz, püf noktalarımız, araçlarımız, teknolojimiz, takvimlerimiz ve kontrol listelerimiz var ama nasıl oluyor ve yine de her zaman geride kalıyor ve hiç bir şey yetişmiyor?” 

Cevabı? “Çünkü zaman yönetimi hakkında bildiğiniz her şey yanlış.”

Zamanımızı listeler yazıp bu öğelere öncelik vererek yönetiyoruz. Bunu başarmak için onlara aciliyetleri ve önemleri ile değer veriyoruz. Ancak, Rory üçüncü bir unsur önemi olduğunu belirtiyor.

TED konuşma linki

10. David Allen: “Kontrol altına almak ve alan yaratmak”

En çok satan kitaplarından Getting Things Done'un yayınlanmasından bu yana, 2001 yılında David Allen kişisel üretkenliği artırmak için harika bir kaynak olmuştur. Bununla birlikte, 2014 TED Konuşması sırasında Allen, bir şey başarmak istiyorsanız, bunu planlamanız gerektiğini savunuyor. Değilse, son dakikaya kadar beklersiniz. Ve bu da acele, stresli hissetmeye ve daha az gerekli aktivitelerin önceliklerinizi gasp etmesine neden olur.

TED konuşma linki

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.