Tabletler Kioskların yerini alacak mı?

Tabletler Kioskların yerini alacak mı?
23 Ağustos

Tabletler Kioskların yerini alacak mı?

İnteraktif teknolojilerin devamlı gelişme gösterdiği günümüzde bir çok mağazada, dış ortamda bilgi toplamak ve hizmet vermek için geliştirilmiş kiosk uygulamaları ile çok sık karşılaşıyoruz. Özellikle self servis işlemlerde kiosklar halen günümüzün kaçınılmaz teknolojiler gibi gorunuyor. Mobil teknolojilerin hızla gelişmesi ile karsimiza özel bir ayak üzerine konumlandırılmış tablet kiosklar çıkmaya başladı. Bu hemen akıllara şu soruyu getiriyor tablet kiosklar klasik kioskları ortadan kaldıracak mı?

Karşılaştırmaya girmeden önce aslında kioskun tanımını iyi bir şekilde yapmak gerekiyor. Kiosk belirli bir alanda hizmet vermek için özel bir tasarım anlayışı ile geliştirilmiş, bir ekranı ve hizmete özel bileşenleri olan özel bir ünitedir. Ve nerdeyse her sektörede çok geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Kioskların ayaklı, masaüstü, monolith gibi bir çok versiyonu olabilmektedir.

Tabletler yıllardır kullanılan bu ürünler kadar sektörün ihtiyaçlarını karşılarmı bilinmez ancak sektörde basit görevlerde kullanılmaktadırlar. Peki tablet kioskların sektöre girmesinindeki etken nedir sorusunun en uygun cevabı tabiki maliyet olacaktır. Klasik bir kiosk ünitesi ile karşılaştırıldığında bir tabletin maliyet çok cazip kalacaktır. Teknolojinin gelişimi ile tablet herkesin kullandığı bir cihaz durumundadır, buda sahada bu cihazların kiosk olarak konumlandırılmasını kolaylaştıran diğer bir etkendir. İnsanlar tableti kullanamaya alışıklar. Diğer bir sorun ise kioskların gerçekten büyük alanlar kaplaması, özellikle alanın çok değerli olduğu perakende sektöründe daha küçük boyutlu cihazlar daha tercih edilir duruma geliyor. Popüler platformların kullanılması (Android, IOS, Windows Mobile) ve bu platformlarda yazılım geliştiren yazılım mühendislerinin sayısının artmasıda önemli bir diğer etken. Bu gibi avantajlar bir araya gelince girişimciler hızlıca sektöre yönelik çözümleri oluşturmaya başladılar, ve tablet kiosklar hayatımıza girdiler.

Peki kiosklar neden halen bu kadar yaygınlar? Çünkü kiosklar size büyük boyutlu ekranlı çözümler sunabilmenizi sağlar. 45" bir tablet bulamayabilirsiniz ama sahada hizmet veren bu gini bir çok donanımı hızlıca bulup kiosk ünitesini oluşturabilirsiniz. Böylece ekranlarınız çok uzaklardan insanlar tarafından kolaylıkla görülebilir. Ekran boyutlarının büyümesi tabiki tek neden değil ekranların endüstriyel olması başka önemli bir neden. Tabletler kiosklara göre daha hassas cihazlar. Zor görevlerde kioskların yerini bir süre daha dolduramayacaklar gibi gorunuyor. Kioskların bir güçlü tarafı ise yazıcı, kart okuyucu, para ödeme ünitesi gibi üzerinde eklentilerin projeye göre eklenip çıkartılabilmesi. Bu eklentileri bir tablet üzerinden çalıştırılabilmesi şu anda çok kolay değil. Ve bu araçları tablete ekleyince tabletlerinde fiyatları yükselmeye başlıyor. Buda tabletlerin cazibesini bir miktar azaltıyor.

Tabletler ile ilgili bir diğer negatif özellik ise perekande için, son kullanıcı için üretilmiş olan bir cihazı zorla endüstriyel bir hale getirmek için yapılan yazılım gereksinimleri. Tablet kioskları kullanacak olan kullanıcılar bir güncelleme hatası, bir popup görebilir, bilgilendirme ekranlarına yada ana ekranlara düşmek için cihazı zorlayabilirler. Buda yazılım olarak daha fazla bir efor gerektirebilir, oluşacak hatalar sahada prestij kayıplarına neden olabilir.

Raporlara göre ve gözlemlerime göre tablet kioskların kullanımı her geçen gün artıyor. Belki hemen değil ama zaman içerisinde tabletlerin özelleşmesi ve dahada güçlenmesi ile otomasyon ve interaktif teknolojiler sektörlerinde klasik kioskların yerlerini alabirler gibi görünüyor.