Nesnelerin Interneti (IOT) ve Digital Signage

Gartner'in araştırmasına göre 2020 yılında internete bağlı cihaz sayısı 26 Milyar olacak. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar sayısının ise 7.3 Milyar olması tahmin ediliyor. Donanım ve teknollojinin ucuzlaması ile artık üretilen her ürüne inertenete bağlanabilme, internetten kontrol edilebilme özellikleri dahil edilmektedir. Buda gelecekte her ürünün iletişime açık olacağını gösteriyor.

Nesnelerin Interneti olarak dilimize çevrilmiş olan Internet Of Things teknolojileri son yılların en popüler konularından birisi durumundadır. Bir hayal olan cihazların kendi aralarında iletişim kurması artık günümüzde mümkün duruma gelmiştir. Bir cihazın algıladığı bir hareket ortamda bulunan diğer cihazlarında aynı anda tepki vermesini sağlayabilir.

Şöyle hayal edebilirsiniz; bir müşterinin bir ürünü eline aldığında yada ürüne temas ettiğinde Digital Signage ekranlarında ürün ile ilgili sunumlar yapmak mümkün olmaktadır. Yada bir yangın alarmı durumunda Digital Signage ekranlarında çıkışları ve uyarıları gösteren içerikler otomatik şekilde sunulabilir. 

Nesnelerin Interneti


Digital Signage teknolojilerinin IOT'den en çok etkilenen alanlardan birisi olacağını düşünüyoruz. Günümüzde bir çok IOT-Digital Signage uygulaması geliştirilmeye başlanmıştır, örneğin rüzgarı hissettiğinde ekran içeriğinin değişmesi gibi örnekler verilebilir. 

https://vimeo.com/87648696

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.