Kişisel Verileri Koruma Nedir, Nasıl Yürütülür?

version control

Veri şirket ve kurumlar arasındaki bağlantıyı sağlayan durum olarak nitelendirilir. Şirketlerin iş sürekliliğini sağlayabilmesi için gereken noktada bu verileri devamlı olarak koruyabilmesi ve saklayabilmesi gereklidir.

Şöyle ki her geçen gün gelişen teknolojinin bir adım daha ilerisine gidebilmek adına arka plan da işlerin düzenli olarak kanunlar gereğince yürütülebilmesi için gerekli olan bilgiler sağlanmaktadır.

Kişisel verilerin korunması 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı kanun ile resmiyet kazanmıştır.

Kişisel veri nedir?

Kişisel veri, kişisel verileri koruma kanunun’ da kimliği belirli ya da belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi olarak adlandırılır. Şöyle ki sadece adınız, soyadınız, doğum yeri ve doğum tarihiniz gibi bilgilerin yanı sıra ekonomik, fiziki, ailevi vb. çeşitte yer alan bilgilerde kişisel veri olarak adlandırılır.

Sağladığı avantajlar; farkındalık, bilinç, veri bulma, veri sınıflandırma, iş sürekliliği.

Kişisel verilerin amacı nedir?

Kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlükleri ile uyacak usul ve esasları düzenler.

Kişisel veriler nasıl toplanır?

Veriler formlar aracılığıyla bazı gereken bilgiler (ad, soyad, iş veya özel e-posta) ile kullanıcı adı ve şifre kullanılarak giriş yapılan sayfalardaki gerçekleştirilen işlemlerin IP  kayıtları belirlenip gezinme süresi, detay ve kayıtları içeren veriler toplanarak işlenmesidir.

Açık Rıza varsa;
Kanunda belirli bir konuya ilişkin, bilgilendirilmeye dayanan ve özgür iradeyle açıklanan rıza anlamına gelmektedir. Üç unsur göz önünde bulundurulur;
1- Belirli bir konuya ilişkin olması
2- Bilgilendirilmeye dayanması
3- Özgür iradeyle açıklanması şeklinde tanımlanır.

Kişisel verilerin yurt dışına aktarılması

Açık rıza varsa veri yurt dışına aktarılabilir.
Kanunun 5/2 ve 6/3 maddelerindeki şartlar sağlanıyor ise kontrol edilmesi gereken iki ana faktör bulunur.
1- Yeterli koruma bulunması
Eğer yeterli koruma faktörü bulunuyor ise veri yurt dışına aktarılabilir.
2- Yeterli koruma bulunmuyor ise 
Türkiyedeki ve veri aktarılacak ülkedeki veri sorumluluklarının yeterli korumayı yazılı olarak taathüt etmeleri ve kurul izni alınması durumunda veri yurt dışına aktarılabilir.

 

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.