Google’nin Önerdiği Programlama Dili : Kotlin

google_docs

Google 2019 I/O konferasında Kotlin programlama dilinin Android uygulama geliştirenler için tavsiye ettikleri dil olduğunu duyurdu.

Android işletim sistemi artık geliştirmelerinde Kotlin’e öncelik tanıyacak. Bir çok özellik ilk önce bu programlama dili için hazır hale getirilecek. Eğer yeni bir projeye başlayacak iseniz Kotlin ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. Kotlin daha az kod yazarak daha çok başarabilmenizi sağlıyor.

Google sadece 2 yıl önce Android Stuido üzerinde Kotlin desteği vereceğini duyurmuş idi. Kotlin’in bu yükselişi yıllardır Android uygulama geliştirilirken kullanılan Java programlama dili için bir süpriz oldu. 

Sol 2 yılda Kotlin’in kullanımı ciddi miktarda arttı, Google’nin verilerine göre her 2 geliştiricinden birisi Kotlin ile uygulama geliştiriyor. Stack Overflow üzerinde yapılan en son ankette Kotlin en çok sevilen 4. Programlama dili olmayı başardı.

Google yaptığı açıklamada Kotlin programlama dilinin öncelikli olduğunu ve herkesin bu dile öncelik vermesini istediklerini belirtti. 

Kotlin Nedir?

Kotlin genel yazılım geliştirme amaçları için kullanılabilir, açık kaynak kodlu, nesneye yönelik programlama imkanı sunan JVM (Java Virtual Machine) üzerinde çalışan bir programlama dildir. JetBrains firması tarafından geliştirilen programlama dilinin arkasında gene bu başarılı firma yer alıyor. JetBrains Android Studio’yu geliştiren firma.

Kotlin programlama dili hakkında daha detaylı bilgi edinmek için,
https://kotlinlang.org/

Kotlin GitHub sayfasına erişmek için,
https://github.com/JetBrains/kotlin

Neden Kotlin’e Geçmelisiniz?

Bunun bir çok nedeni var. 

  • Java ile birlikçe çalışabilir.
  • Nesneye yönelik programlama dilleri ile benzer Syntax
  • Yazılımcıların sorunlarını çözmek için geliştirilmiş bir programlama dili.
  • Kolayca projelerinizi adapte edebilirsiniz.
  • Arkasında güçlü bir desteği barındırıyor.
  • Bir kaç saat içinde öğrenilebilir.
  • Üretkenliğinize yardımcı olacak bir çok araç ve kütüphane sunuyor.
  • Daha güvenli bir programlama dilidir.

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.