GitHub Alternatifi 6 En İyi Kaynak Kod Yönetim Uygulaması

code review

GitHub kaynak kod yönetimi ve barındırılması konusundaki en popüler uygulama durumda. GitHub Versiyon kontrol sistemi size kodlarınızı web ortamında saklamanızı ve yönetebilmenize imkan sağlar. Oluşturduğunuz projelerinizin ilerleyişini takip edebilir, takımınız ile eş zamanlı bu proje kodları üzerinde çalışabilirsiniz. Milyonlarca başarılı proje, bir sürü farklı programlama dili kullanılarak GitHub üzerinde geliştirilmektedir.

GitHub harika bir platform olmasına rağmen kaynak kod yönetimi ve online versiyon kontrol sistemi olarak kullanabileceğiniz bir çok GitHub alternatifi uygulama mevcuttur. Bu yazımızda 6 tanesini sizin için değerlendirdik.
 

1. BitBucket

BitBucket

Atlassian firmasının geliştirmiş olduğu kaynak kod yönetimi ve versiyon kontrol uygulamasıdır. GitHub’a alternatif olan ve en tanınmış web tabanlı uygulamadır. 5 kullanıcıya kadar özel kullanılacak kod kütüphaneleri oluşturup, üzerinde çalışabilirsiniz. Küçük takımlar için harika bir çözümdür.

Bitbucket sağladığı kullanıcı dostu arayüzü ile projelerinizi kolaylıkla yönetebilmenize imkan sağlar. Projelerinizi Bitbucket Cloud, kendi sunucuz yada bir veri merkezi üzerinde tutabilmenize olanak sağlar.

Bitbucket’in güçlü yönlerinden birisi Atlassian firmasının diğer uyglamaları ile entegre şekilde çalışabilmesidir. Atlassian firmasının en tanınmış diğer uygulamaları JIRA, Confluence ve Bamboo’dur. Sağladığı iyi dökümantasyon ilede gerekli tüm bilgiye kolaylıkla erişebilirsiniz.

Bitbucket’in son özelliği Pipeline özelliği ile kod deploy işlemlerinizi otomatik hale getirebilirsiniz.

Bit Bucket’in Önemli Özellikleri

- 5 üyeye kadar ücretsiz kullanım
- Sınırsız genel kod kütüphanesi oluşturabilme
- Çoklu deploy özellikleri
- Code içerisinde arama yapabilme
- Geniş dosya saklama (LFS) yeteneği


2. GitLab

GitLab

GitLab diğer bir harika kaynak kod yönetim ve versiyon kontrol uygulaması. Bir çok bilindik büyük firma ve girişim tarafından kullanılmaktadır. Örneğin NASA, Sony, Siemens, v.b. GitLab
Diğer alternatiflerine artı olarak tüm DevOps süreçlerini yönetebilmeniz için gerekli olan proje yönetimi, planlaması, izlenmesi ve raporlanması gibi bir çok özelliği içerisinde barındırır. Eğer bu tür hizmetlerin hepsini tek bir uygulamada toplamak istiyor iseniz GitLab, GitHub’dan daha iyi bir çözümdür.
GitLab test edebilmeniz, ürününü yakından tanıyabilmeniz için ücretsiz bir sürüm sağlamaktadır. Bu ücretsiz sürüm ile sınırıs sayıda kod kütüphanesi oluşturabilir, takım olarak üzerinde çalışabilirsiniz. 

GitLab’ın Önemli Özellikleri

- Sınırsız özel proje ve çalışma
- Commit işlemlerini grafik olarak görebilirsiniz.
- Analiz ve raporlama araçları sunar.
- Filtrelenebilir sistem aktiviteleri.
- Özel bilgilendirme servisleri, mail, Slack, ToDos v.b.
- JIRA entegrasyonu.
 

3. SourceForge

SourceForge


SourceForge Linux işletim sistemi kullananlar arasındaki en popüler kaynak kod yönetim sistemidir. Açık kaynak kodlu projeler için ilk sunulan kaynak kod barındırma hizmetlerinden birisidir. Şu anda aktif olarak 500bin civarında açık kaynak kodlu proje barındırmaktadır. Bir çok büyük açık kaynak kodlu yazılım (Open Office, FileZilla v.b.) bu platform üzerinde geliştirilmektedir. 

SourceForge ile herhangi bir kısıt olmadan sınırsız sayıda açık kaynak kodlu proje geliştirebilirsiniz. Git dışında Subversion ve Mercurial gibi versiyon kontrol sistemlerinide kullanabilirsiniz. 

GitHub’tan SourceForge’a geçmek için GitHub Importer adında bir servis mevcuttur, kolay şekilde kodlarınızın taşıma işlemini yapabilirsiniz.

SourceForge’nin Önemli Özellikleri

- Sınırsız sayıda açık kaynak kodlu proje
- Ücretsiz analiz ve raporlama araçları sunar.
- Sorun takip, milestone, etiketler gibi bir çok kolaylığı içerir.
- Tarayıcı bazlı kod gezme özelliği sağlar.
- Gelişmiş arama özellikleri sunar.


4. GitKraken

GitKraken

GitKraken son yıllarda popülerliği hızla artan diğer bir kaynak kod yönetim uygulamasıdır. Harika bir kullanıcı arayüzü sayesinde versiyon kontrol işlemlerinizi kolaylıkla yapabilmenizi sağlar. Sürükle-bırak özellikleri, görsel commit tarihçesi, geri al butonu sunması gibi bir çok özelliği ile GitKraken büyük bir beğeni toplamaktadır. 

GitKraken açık kaynak kodlu projeler için ücretsiz bir plan sunmaktadır. Eğer ticari amaçlı kullanılacak isede aylık kullanıcı başına 4.08 USD bir fiyata sahiptir. GitKraken diğer kaynak kod yönetim uygulamları ilede entegre olabilir (GitHub, GitLab, ve Bitbucket). Böylece kolaylıkla kaynak kodlarınızı GitKraken’e taşıyabilirsiniz.

GitKraken’in Önemli Özellikleri

- İçerisinde kodlarınızı düzenleyebilmeniz için editör bulundurmaktadır.
- Görsel commit geçmişi
- Kod birleştirme sorunlarını çözebilen merge araçları
- Geri al ve ileri al butonları
- Glo boards ile görev yönetimi
- Diğer versiyon kontrol sistemleri ile sorunsuz entegrasyon
 

5. AWS CodeCommit

AWS CodeCommit

AWS CodeCommit, Amazon firmasının sunmuş olduğu kaynak kod yönetim uygulamasıdır. AWS CodeCommit Amazon’un mimarisi üzerine kurulmuş, dolayısı ile güvenlik, ulaşılabilirlik gibi konularda düşünmenize gerek kalmaz. CodeCommit ile kodunuza kim ne zama neden ulaşmış gibi tüm detaylara erişebilirsiniz.

CodeCommit projeleriniz üzerinde kolaylıkla takım olarak çalışabilmenizi sağlar. Sorun Takibi, kod birleştirme (merge), kod inceleme gibi bir çok özelliği içerisinde barındırır. CodeCommit 5 kullanıcıya kadar ücretsiz olarak sınırsız sayıda projeyi yönetebilmenize imkan sağlar. 5 kullanıcıdan fazla olduğunda kullanıcı başına 1 USD gibi uygun bir fiyat sunar. 

AWS CodeCommit’in Önemli Özellikleri

- Kod kütüphanaleri Amazon’un dağıtık sunucularında tutulur.
- 5 kullanıcı için sınırsız kod kütüphanesi sunar.
- AWS Mangement Console, AWS CLI, ve AWS SDKs gibi araçlar üzerinden kod yönetim uygulamalarına erişim sağlar.
- Gelişmiş izleme araçları sunar.
- Otomatik veri güvenliği sağlar.
- Özel scriptler ve bilgilendirme servisleri sunar.
 

6. Google Cloud Source

Google Cloud Source


Cloud Source Google’nin Google Cloud Platform (GCP) sistemi üzerinde barındırılan kaynak kod yönetimi ve versiyon kontrol sistemidir. Kod kütüphaneleriniz dağıtık sunucular üzerinde tutulur, dolayısı ile her zaman erişim sağlayabilirsiniz. Cloud Source, GitHub ve Bitbucket ile entegre çalışmaktadır. Buda bu sitemlerdeki kodlarınızı kolaylıkla Cloud Source’a taşıyabileceğiniz anlamına gelir.

Google’nin arama motorunu kullanarak kodlarınız içerisinde detaylı aramalar yapabilirsiniz. Cloud Source’un en önemli özelliklerinden birisi diğer GCP uygulamaları ile beraber kullanılabilmesidir. Örneğin Google App Engine’ni kullarak kodunuzu kolayca deploy edebilir, Cloud Build ile otomatik kod build ve test işlemleri yapabilirsiniz. 

5 kullanıcıya kadar ücretsiz şekilde kullanabilirsiniz. Her ek kullanıcı içinde ayda 1 USD ödemeniz gerekmektedir. 

Cloud Source’nin Önemli Özellikleri

- Sınırsız kod kütüphanesi oluşturabilme (5 Kullanıcı, 50GB)
- Kod kütüphaneleri Google Cloud Platform üzerinde barındırılır.
- GitHub ve Bitbucket ile otomatik seknonizasyon sağlar.
- GPC araçları ile sorunsuz entegrasyon sağlar.
- Gelişmiş kod içi arama
- Debug için gelişmiş özellikler
 

Daha Fazlası İçin,

Online versiyon kontrol ve kaynak kod yönetim yönetimi modern yazılım geliştirme için kaçınılmazdır. Bulut tabanlı çözümler ile kaynak kodlarınıza her yerden erişebilir, takım olarak kodlarınız üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.