Accelerated Mobile Pages (AMP) Nedir

Accelerated Mobile Pages (AMP), Şubat 2016 yılında Google tarafından duyurulmuş, mobil arama sonuçlarını etkileyeceği açıklanmış bir teknoloji idi. Bu yazımızda APM Nedir, Google arama sonuçlarını nasıl etkiler, bu teknolojiyi nasıl kullanabilirsiniz gibi konularda açıklamalarda bulunduk.

AMP Nedir?

Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfa) (AMP), Google tarafından geliştirilen ve Twitter’ında katkıda bulunduğu açık kaynak kodlu bir altyapıdır. AMP’ler daha iyi, daha hızlı ve daha iyi performans gösteren mobil uygulamalar oluşturmaya katkı sağlar. Temelinde bu altyapı daha az kaynak tüketen HTML ve CSS kodları oluşturmanıza yardım eder. 

Basitçe söylemek gerekirse, AMP, sayfaların normal HTML'den çok daha hızlı yüklenmesine olanak sağlayan statik içerik (kullanıcı davranışına göre değişmeyen sayfalar) için web sayfaları oluşturmanın bir yoludur.

AMP

AMP özellikle yayıncılar için oluşturuldu ve yayıncılar hala webdeki AMP içeriğinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Ancak giderek daha fazla sektör, geleneksel yavaş yüklenen mobil web’den, AMP sayfalarına geçiyor.

AMP Nasıl Çalışır?

AMP altyapısının 3 ana parçası vardır. 
Google, gerekli tüm adımları uygulayan geliştiriciler için harika bir hızlı AMP başlangıç kılavuzu hazırladı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, AMP HTML özellikleri oldukça katıdır. Sayfa içi reklamcılıkla ilgili bir sürü sınırlama da vardır. Bu kurallara uyduğunuzdan ve yayın için onayladığınızdan emin olmak gerekiyor.

AMP HTML

Normal HTML’nin daha yalın bir versiyonudur. Kullanılabilecek HTML etiketleri büyük ölçüde sınırlandırılmıştır. Sayfaların hızlı yüklenmesinden emin olmak için HTML form gibi elementleri AMP içerisinde kullanamazsınız. AMP içerisine kullanabileceğiniz HTML etiketlerine buradan erişebilirsiniz. 

AMP HTML

AMP JS

Sayfaların hızlı yüklenebilmesini sağlayabilmek için AMP, Javascript kullanımınıda kısıtlar getirir. AMP basit JS uygulamalarını yapabilmek için komponentler sağlar. Bu komponentleri kullanarak animasyonlar oluşturabilir, içeriği dinamik olarak yükleyebilir, düzeni değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

AMP CDN

Genel olarak AMP Önbellek olarak bilinen AMP platformunun kritik bir bileşenidir ve proxy tabanlı içerik dağıtım ağıdır (CDN). CDN, AMP içeriğini getirir ve hızlı teslimat için önbelleğe alır. Varsayılan olarak, AMP CDN geçerli tüm AMP içeriğini önbelleğe alır ve kapsam dışında kalma seçeneği sunmaz.

AMP Kullanmalı Mıyım?

Bazı dijital web markalarının AMP'yi uygulamamaya karar vermesinin en yaygın nedeni, web varlıklarını AMP’ye geçirmekteki zorluklardır. Mobil dünya beraberinde bir sürü fırsat getirir ama size uygun olup olmadığı konusunda durup bir düşünmek gerekiyor. AMP özelliklerini kullanabilmek için yazılım geliştirme ekibinizin ayrıda AMP için uygulamaları düzenlemeleri gerekmektedir.

AMP bir çok özelliğin terk edildiği bir HTML gibi düşünülmelidir, eğer zengin UI özelliklerine sahip sayfalarınız var ise bu sayfaları AMP’ye dönüştürmek sancılı olabilir.

AMP Performansını Ölçmek

AMP sayfaları geliştirmeye başladığınızda, performanslarını ölçmek önemlidir. Maalesef Google Analytics veya Adobe Omniture için varsayılan izleme kodunu kullanarak AMP performansını ölçemezsiniz. Sitenizin koduna özel bir AMP izleme kodu eklenmesi gerekir.

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.