2019 Yılının 5 Web Geliştirme Trendi

test

Web teknolojileri pratikleri çok hızlı bir şekilde değişim gösteriyor. O kadar hızlı ki siz bir web sitesini yayına aldığınızda karşınıza yeni teknolojiler çıkabiliyor. Ancak doğru teknolojilere kullanmak, trendlere hakim olmak projelerinizin başarısı için artık bir zorunluluk. Bu yazımızda 2019 yılında trend olacak 5 teknolojiyi yakından inceledik. 

Trend 1: Sesli Arama (Voice Search)

Cep telefonlarının kullanımının artması ile sesli arama hayatımızın bir parçası oldu. Her telefonda artık dijital sesli bir asistan bulunuyor. (Siri, Google Assistant v.b.). Arka planlarındaki yapay zekaları ile bu akıllı konuşmacılar popülerlik kazanmaya devam ediyor. Peki neden insanlar bu teknolojilere yönleniyorlar.

  • Kolay Kullanım : Sesli iletişim için herhangi bir çaba harcamanıza, öğrenmek için kurslar almanıza gerek yok. Çoçuklardan yaşlılara kadar herkes kolay bir şekilde sesini kullanarak bu teknolojiyi kullanabiliyor.
  • Ulaşılabilirlik : Dijital asistanlar artık her telefon üzerinde bulunuyor ve sesinizle kolayllıkla aktif edilebiliyor. Ayrı satılan akıllı cihazların fiyatları şu anda yüksek ama her geçen gün daha makul seviyelere iniyor.  

Sesli arama özellikler e-ticaret sitelerinde oldukça popüler durumda. Ancak eğer bir web uygulaması yapmak istiyorsanız, ve sesli arama ile bulunmak istiyor iseniz uygulamalarınızı sesli arama için optimize etmeniz gerekiyor. 

Trend 2: Makine Öğrenmesi (Machine Learning)

Yapay zeka teknolojileri içerisinde kullanılan makine öğrenmesi (ML, Machine Learning) teknolojileri artık hayatımızın bir çok alanında kullanılıyor. Makine öğrenmesi sayesinde kullanıcıların uygulama ile olan iletişimleri gelişiyor. 

Makine öğrenmesi gelen veriyi analiz ederek, veri desenleri oluşturan, veriyi kullanarak kararlar alabilen ve veriyi geliştirebilen algoritmalardan oluşuyor. Örneğin Airbnb makine öğrenmesini kullanarak kullanıcıya en uygun arama sonuçlarını getiriyor. Buda müşterilerin daha mutlu olmasına olanak sağlıyor. 

ML bir web servis için önemli bir parça halini alıyor. Gelen ziyaretçileri analiz edip, bu ziyaretçilere en uygun içeriği gösterebiliyor. Ziyaretçiler arkada bir algoritmanın çalıştığını anlamıyor ama doğru içerik sayesinde uygulamanızdan memnun oluyorlar.

Trend 3: Veri Güvenliği

Web uygulamanızda ne kadar çok veri var ise, siber saldırılar için o kadar ilgi çekici bir hale geliyorsunuz. Firma bilgileri, kullanıcı bilgileri ve servis bilgileri gibi bilgileri çalmak için çeşitli yollar ve yöntemler kullanılabiliyor. Web uygulamanızın güvenliğini sağlamak en önemli önceliklerden birisi haline geliyor. Aşağıda yer alan bir kaç pratik veri güvenliğini sağlamak için faydalı olabilir.

  • Güvenlik testlerini ihmal etmeyin : Güvenlik testleri yazılım geliştirme aşamalarında yapılmalı, güvenlik açıkları tespit edilmeli ve kapatılmalıdır. Uygulama üzerinde yapılacak her türlü değişiklikten sonra mutlaka güvenlik testleri koşulmalıdır.
  • İzleme araçları : Analiz ve izleme algoritmaları ve araçları ile uygulamanıza gelen tüm istekleri izleyebilirsiniz. Şüpheli hareketleri tespit edebilirsiniz. Önceden tespit edilmiş tehditler önlem almak için size zaman kazandıracaktır. 
  • 3.parti servisleri doğru seçin : SaaS tabanlı yazılımlar ve araçlar uygulama geliştirmeyi kolaylaştırdıkları için büyük bir popülerlik kazanmıştır ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Uygulamalarınız içerisinde kullanacağınız servislerin güvenilir olduğundan emin olun. 
  • Hassas veriyi şifreleyin : Uygulamanız üzerinde hassas gördüğünüz veriyi şifreleyiniz. Birisi veritabanınıza erişim sağlamış olsa bile verinize erişemesin. 

Trend 4: Blockchain Teknolojisi

Blockchain eski popülerliğini kaybetmiş gibi görünebilir ama artık hayatımızın bir parçası haline geldi bile. Blockchain cüzdalar masaüstü uygulamalar olmaktan çıkıp web tabanlı uygulamalar haline dönüştüler. 

Blockchain teknolojisinin getirdiği bir diğer uygulama alanıda merkezleştirilmeden kullanılabilir uygulamaların geliştirilebilmesi oldu. Getirdiği güvenlik ve teknolojiler ile bir çok alanda kullanılmaya devam edeceği ortada. 

Trend 5: Progressive Web Applications (PWA) ve Accelerated Mobile Pages (AMP)

Google artık mobil cihazlarda daha kolay şekilde yüklenen uygulamalara öncelik veriyor. Bu nedenle PWA ve AMP gibi teknolojileri yakından tanımak gerekiyor. Bu teknolojiler sayesinde uygulamalarınız daha hızlı yüklenmesini sağlayabiliyorsunuz. 

Progressive Web Applications (PWA) bir web sayfasıdır. Ancak offline durumlarda kayıt ettiği dosyalarla çalışabilir duruma gelebilmektedir. Teknoloji hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Progressive Web Applications (PWA) nedir isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Accelerated Mobile Page (AMP) sadece statik içerik üzerinde çalışır ve normal HTML’den daha hızlı şekilde yüklenir. AMP sayfa üzerindeki tüm önemsiz içeriği atlar ve en önemli kısımları gösterir. 

Projenizin kapsamına göre yukarıdaki teknolojileri kullanabilirsiniz. Eğer bu teknolojilerden haberdar değilseniz mutlaka 2019 yılı içerisinde öğrenmenizi öneriyoruz. 

Daha Fazla Kaynak

Yorum Yaz

Mail adresiniz gösterilmeyecektir. * işaretli alanların doldurulması zorunludur.